Asfaltarbejdet bliver udskudt et døgn, så spærringen i stedet gælder fra torsdag den 20. juni klokken 19.00 til fredag den 21. juni klokken 06.00.
Trafikken bliver, som planen hidtil har været, ledt ned gennem Vejle by via til- og frakørsel 60 Vejle Nord (Horsensvej) og tilbage på motorvejen ved til- og frakørsel 61 Vejle Syd (Fredericiavej).
Vejret kan give uforudsete problemer
Det er ikke muligt at lægge asfalt, når det regner meget, fortæller projektleder i Vejdirektoratet Robin Højen Madsen:
”Vejret driller os desværre, og vi er tvunget til at ændre planer i sidste øjeblik. Vi kan ikke lægge asfalt med de mængder regn, der allerede er kommet og som ser ud til at komme i aften i området,” siger han og tilføjer:
”Vi er kede af at ændre på tingene så sent. Trafikanterne har behov for at vide, hvad de kan forvente, når de kører på motorvejen, men vi håber på, at folk har forståelse for, at vejret kan give os nogle uforudsete problemer.”
Asfaltarbejdet er en del af et større slidlagsarbejde på strækningen, der varer frem til den 24. juni.
Selvom asfaltarbejdet ikke kan udføres i aften og nat, vil det ene spor i sydgående retning alligevel blive inddraget til andet arbejde på strækningen, men spærringen er altså udsat til i morgen.
Yderligere oplysninger
Projektleder Robin Højen Madsen, 7244 2276, rhm@vd.dk
Kommunikationsmedarbejder Bjørn Kock Sørensen, 7244 2316, bjks@vd.dk